Primary Sports Awards 2022

Pimpama

Major Sport Awards 2022

Sportswoman of the Year - 12 Years and Under:  Koa South
Sportsman of the Year - 12 Years and Under Joshua Phipson 

Semester 2 Most Valuable Player 


Basketball
Junior Girls Blue Kristine Lee
BasketballSenior Girls BlueRuby-Louise Splatt
BasketballJunior Boys Blue Luke Lee
BasketballSenior Boys BlueTyler Jongwe
BasketballJunior Girls GreenRose Matthews
Basketball Senior Girls Green Xy Sapinoso
BasketballJunior Boys Green Stephen O’Connor
BasketballSenior Boys Green Sukhraj Tatla
TouchJunior Girls Blue Emily Walter
TouchSenior Girls Blue Mia Wu
TouchJunior Boys BlueCallum Sheppard 
TouchSenior Boys BlueHarlem Kahika
TouchJunior Girls Green Lolah Papanicolaou
TouchSenior Girls Green Aeisha Boestami
TouchJunior Boys Green Jordan McLean 
TouchSenior Boys Green Riley Mulford 
BocceJunior Girls Blue Meia Hines
BocceSenior Girls BlueTaylor Van Vliet
BocceJunior Boys BlueSennin Naidoo
BocceSenior Boys Blue Ryan Terhorst
BocceJunior Girls GreenZia Hart
BocceSenior Girls GreenIsla Mae Cheslin
BocceJunior Boys GreenJake Lim
BocceSenior Boys Green Eli Towns
SoftballJunior Girls BlueShovya Thapa
SoftballSenior Girls Blue Khloe Spalding
SoftballJunior Girls Green Isabelle Mansfield 
SoftballSenior Girls Green Julia Jobin
CricketJunior Boys BlueByron Blatch
CricketSenior Boys Blue Jamen Andrews
CricketJunior Boys Green Wenyang Luo
CricketSenior Boys Green Abiel Sijin

Senior Premiership Teams

KCC GREEN - JUNIOR BOYS - BASKETBALL
Coach: Hayley Cromwell Isaac Brooks, Zanden Buckle, Mason Drummond, Elijah Honrade, Cooper McDowell, William McEwan, Stephen O'Connor, Arshnoor Sidhu, Harry Simmonds, Mason Perri, Emmaus Whittaker, Griffin Willis

KCC GREEN - JUNIOR GIRLS - BASKETBALL
Coach: Kara Thomason 
Saraa Bath, Macy De La Mare, Khrizeah Getigan, Gabriella Gilmore, Mackenzie Jackson Rose Matthews, Jayleena Munn, Chloe O'Brien, Mia Roux, Madison Snyman

KCC BLUE - SENIOR GIRLS - BASKETBALL
Coach: Monique Snowden  
Poppie Barnes, Talia Dugo, Adele Hay-Batchelor, Luca Martin, Savannah Molloy, Sienna Mower, Keira Ruch, Amelia Smit, Ruby-Louise Splatt, Kiara Van Deventer

KCC BLUE - SENIOR BOYS - BASKETBALL
Coach: Joel Buhner 
Josiah Barrett, Maison Fearn, Zimri Garaty, Bronson George, Tyler Jongwe, Azarian Michie, Joshua Phipson, Noah Siladyi, Jacob Tunbridge, Lee Whyte, BJ Windle

KCC GREEN - JUNIOR GIRLS - TOUCH
Coach: Lisa Bracic
Brooklyn Budiman, Summer Collison, Lucy Doyle, Madison Hunter, Lara Lee, Daniella McIntyre, Lolah Papanicolaou, Layla Till, Ayley Todd, Mackenzie Wormald

KCC GREEN - SENIOR BOYS - TOUCH
Coach: Kate Wilks
Rudraansh Chavda, Jesse Foster, Isaac Lee, Jacob Jones, Russel Mapatano, Riley Mulford, Malachi Patterson, Brandon Tan

KCC BLUE - SENIOR GIRLS - TOUCH
Coach: Renee Sanson
Sophia Mantokoudis, Kelsey Mason, Isabella Dellafiori, Koa South, Ariel Rerekura-Tamaiv, Mia Wu, Khloe Bauer, Roxy Carter, Payton Channell, Alexa Laing, Mikayla Macdonald, Annabelle Santos

KCC BLUE - SENIOR BOYS - CRICKET
Coach: Graham Anderson 
Jamen Andrews, Amir Elsayed, Nate Foster, Kye Harrison, Abhinav Itikalapati, Dominic Kowaliw, Sam Palacios-Escudero, Tian Smit, Rayansh Verma, Ian Wilmot, Bailey Yiend

KCC GREEN - SENIOR BOYS - BOCCE
Coach: Ryan Chislett
Noah Zammit, Jax Francis, Jackson Weeks, Bailey Shea, Eli Towns

KCC BLUE - SENIOR GIRLS - BOCCE
Coach: Emily Walker
Eva Cakar, Savannah Erasmus, Holly Northcott, Prabhleen Sidhu, Taylor Van Vliet, Hannahlia Verroya

KCC GREEN - JUNIOR GIRLS - SOFTBALL
Coach: Ryan Moore
Mia Crossley, Isla Dekker, Isabella Hans, Ara Jung, Dareen Kim, Isabelle Mansfield, Bridie Pettersen, Scarlett Signorelli, Valerie Tan, Evelyn Terhorst, Ari Towns

KCC GREEN - SENIOR GIRLS - SOFTBALL
Coach: Ryan Moore
Kiana Albert, Bianca Berboso, Madeleine Bland, Makayla Dodds, Julia Jobin, Kourtney Peggram, Sienna Taylor, Amiera Weaver, Ashlin Wheeler, Valentina Mina Montalvo Wu

Futsal State Representation
Girls - Under 11s 
Coach: Mr FosterIsabella Dellafiori, Grace Savary, Eve Truong, Cheyenne McCowan, Xy Sapinoso, Lolah Papanicolaou, Isabelle Mansfield

Boys - Under 9s
Coach: Mr Foster
Xavier Coad, Roman Day, Jayden Osondu, Bentley Fitzgerald, Aspen Jackson, Fletcher Wormald, Roman Wernham, Jack Robinson

Boys - Under 10s
Coach: Mr Foster
Ian Wilmot, Brooklyn Hennessey (LV), Mason Drummond, Lucas Brennan, Bailey Yiend, Jordan Graham, Ethan Mulford  

Boys - Under 11s
Coach: Mr Foster
Jesse Foster, Nate Foster, Jacob Turner, Arsh Sidhu, Zanden Buckle, Brandon Tan, Emmitt Morris 

Primary Sports Awards Recorded Livestream, please click here: